Sto romanov: Potepuhi – Knut Hamsun

Potepuhi: Roman o svobodi, hrepenenju in tihih bojih malega človeka

Potepuhi (norv. Landstrykere) je eden poznejših romanov Knut Hamsuna, Nobelovega nagrajenca in enega najizvirnejših glasov norveške in svetovne književnosti. Prva knjiga iz trilogije, ki jo sestavljajo še Avgust in Zadnje veselje, predstavlja globoko meditacijo o svobodi, razkoraku med posameznikom in družbo ter o lepoti naravnega življenja, ki ga sodobni svet ne zna več razumeti.

S Hamsunovo značilno poetično pripovedjo, mehkobo opazovanja in tiho ironijo roman spremlja potepuha Edvarda, moškega brez stalnega doma, ki skozi svoj nekonvencionalni način življenja razgalja družbene norme, človeško pohlepnost in pomen tišine.


Svoboda ni beg, temveč način bivanja

Edvard, osrednji lik romana, je neukrotljiv duh – človek, ki noče službe, varnosti ali ugleda. Njegova pot ni ubežna, temveč zavestna izbira. Roman sledi njegovemu potovanju skozi norveško podeželje, skozi gozdove, polja, gostilne in trenutna pribežališča, kjer se križajo poti z ljudmi, ki v njem vidijo bodisi čudaka, modreca ali zgubo.

A Hamsun ne sodi. Preko Edvarda pokaže, kako družba pogosto kaznuje tiste, ki se ne uklonijo, in kako je potepuh, ki spi pod zvezdami, v resnici pogosto bolj celovito živ človek kot tisti, ki živi v rutini.


Narava kot sogovornica in zatočišče

Knut Hamsun je znan po svoji sposobnosti, da naravo naredi živo, skoraj čutečo. V Potepuhih narava ni kulisa, temveč notranji svet protagonista – vir miru, lepote, uvida in zavetja pred človeškim hrupom. V tem se roman navezuje na njegovo zgodnejše delo Rast (Markens Grøde), a tokrat s pogledom iz roba, ne središča.

Opis vetra med drevesi, mehkih stez ali večernih oblakov nosi več pomena kot številni dialogi – saj se tisto, kar šteje, pogosto dogaja v tišini.


Hamsunova pozna modrost

Če je bil mladi Hamsun v romanih, kot je Lakota, poln eksistencialnega nemira, je v Potepuhih zrelejši, pomirjen z dvomi in bolj odprt do človeške nepopolnosti. Humor je blag, melanholija topla, pripoved počasna, a premišljena. V tem delu se zrcali življenjska modrost, ki ne potrebuje razlag, temveč le natančno gledanje.


O avtorju

Knut Hamsun (1859–1952) je norveški pisatelj in Nobelov nagrajenec za književnost (1920). Njegovo pisanje zaznamujejo psihološka globina, simbolizem narave in kritika moderne civilizacije. Med njegovimi najpomembnejšimi deli so Lakota, Rast, Victoria in trilogija, katere prvi del je Potepuhi.

Izvirna cena je bila: €5,00.Trenutna cena je: €3,00.

Dodatne podrobnosti

Lokacija

Skladišče, Trgovina Celje

🎁 Prihrani 20 %
Uporabi kodo kupona: knjigoljub20 pri zaključku nakupa.
⏳ Velja do 31. 5. ali do razprodaje zalog.

2 na zalogi

  • 🚚
    Brezplačna dostava
    Ob nakupu nad 50 €
  • Hitro odpošiljanje
    Pošljemo v 24 urah
  • 🔒
    Varen nakup
    SSL zaščita in možnost vračila

Vezava: Trda
Ohranjenost: 3,5/5
Leto izdaje: 1986
Število strani: 447
Založba: Cankarjeva založba
Jezik: slovenski

Kaj o nas menijo naše stranke?

Matej P.
Najboljša knjigarna v galaksiji!
Marko P.
Prijaznost...ustrežljivost.... in možnost da se najde knjiga iz otroštva....
Pina G.
Vrhunska izbira in ugodne cene! Vsekakor priporočam